Renosystem R23

Perlitowy tynk renowacyjny w systemie Renosystem zgodny z zaleceniami WTA E-2-9 (zastępują 2-9-04).

RENOSYSTEM R23 WTA jest suchą, fabrycznie przygotowaną, termoizolacyjną zaprawą wyprodukowaną na bazie spoiw wiążących hydraulicznie, ultra lekkiego kruszywa perlitowego własnej produkcji o frakcji 0- 1,5 mm oraz specjalnych dodatków uszlachetniających poprawiających własności użytkowe produktu zgodnie z przeznaczeniem.

Odporny na obecność soli w ścianie

Bardzo wysoka paro-przepuszczalność i porowatość

Szybki transport wody i pary wodnej

Do nakładania ręcznego i maszynowego

RENOSYSTEM R23 posiada bardzo wysoką paroprzepuszczalność, porowatość oraz właściwości termo i dźwiękoizolacyjne.

Zawarte w RENOSYSTEM R23 materiały są odporne na szkodliwe związki soli budowlanych. RENOSYSTEM R23 zapewnia transport pary wodnej z podłoża, co ułatwia prace związane z osuszaniem materiału konstrukcyjnego ścian. Tynk może być nakładany jedno lub wielowarstwowo w grubościach jednorazowo nie przekraczających 1-2 cm. Dzięki znakomitej plastyczności i przyczepności grubość warstwy tynku może być zróżnicowana i miejscowo wynosić do 8 cm.

Tabela nr 1
Klasyfikacja obciążenia solami wg WTA E-2-9 (zastępującej 2-9-04).

SoleZawartość związków soli [%]
Chlorki (Cl-)<0,20,2-0,5>0,5
Azotany (NO3-)<0,10,1-0,3>0,3
Siarczany (SO42-)<0,50,5-1,5>1,5
OcenaNiski stopieńŚredni stopieńWysoki stopień

Tabela nr 2
Układ warstw systemu termorenowacyjnego.

Stopień zasoleniaUkład warstwGrubość [mm]
Niski

1. Renosystem R21
2. Renosystem R23

≤ 5
≤ 20

Średni do wysokiego

1. Renosystem R21
2. Renosystem R22
3. Renosystem R23

≤ 5
10-20
10-20

1. Renosystem R21
2. Renosystem R22
3. Renosystem R23

≤ 5
≥ 10
≥ 15

Podłożem dla RENOSYSTEM R23 mogą być wszelkie mury ceglane bądź kamienne, pokryte minimum obrzutką RENOSYSTEM R21, w szczególności zawilgocone i zawierające szkodliwe sole budowlane. Podłoże musi być twarde, nośne, stabilne oraz wolne od przemrożeń i luźnych, bądź oleistych substancji zmniejszających przyczepność mineralnej zaprawy

Przy wykonywaniu prac renowacyjnych w systemie WTA podłoże należy przygotować zgodnie z wytycznymi WTA E-2-9 wg p. 8.1:

  • Stary tynk należy usunąć co najmniej 80 cm poza widoczną strefą uszkodzenia lub strefą uszkodzenia wyznaczoną przez badania. Wszelkie zanieczyszczenia muszą być codziennie usuwane i przechowywane z dala od powierzchni, aby zapobiec migracji Soli.
  • Pozostałości zaprawy, zawiesiny i farby na murze muszą być całkowicie usunięte. Krótkie spoiny murarskie muszą być odsłonięte na głębokość ok. 20 mm. Ściana musi być następnie oczyszczona mechanicznie.
  • Podłoże musi być nośne. W przypadku tynków renowacyjnych WTA zazwyczaj wymagany jest mostek adhezyjny do podłoża, który zazwyczaj jest zaprojektowany jako nie w pełni kryjący. Dopuszcza się nakładanie natryskowe z pełnym przykryciem, o ile spełnione są odpowiednie wymagania. Narzut warstwy sczepnej nie powinien przekraczać grubości warstwy 5 mm – należy tego przestrzegać w szczególności w przypadku obróbki maszynowej. Połączenia nie mogą być wypełniane natryskiwanym materiałem. Warstwa sczepna musi być utwardzona przed rozpoczęciem tynkowania. Używana warstwa sczepna musi być częścią systemu tynków renowacyjnych.
  • W przypadku szczególnie krytycznych podłoży (np. niejednorodny mur) lub grubych warstw zaleca się dodatkowo zastosowanie odpowiedniego, trwale odpornego na korozję podłoża tynkarskiego.

W zależności od stanu podłoża wykonać obrzutkę sczepną systemową zaprawą RENOSYSTEM R21.

Przygotowanie i aplikacja

Wlać czystą, chłodna wodę (14-16L/op. 50L) do czystego pojemnika o odpowiedniej objętości. Zawartość worka wsypać powoli do wody i wymieszać przy pomocy mieszadła mechanicznego o dużej średnicy w maksymalnym czasie nie przekraczającym 3 minut aż do powstania jednolitej, nie zawierającej grudek konsystencji. W razie potrzeby krótko przemieszać ponownie po kilku minutach.

Przy zastosowaniu narzutu mechanicznego oraz dużych powierzchniach zaleca się użycie agregatu tynkarskiego z końcówką napowietrzającą. Przy nakładaniu ręcznym wykonać narzut materiału na ścianę i pozostawić do związania. Nie ma potrzeby wyrównywania powierzchni narzutu. Czas przydatności do użycia po rozrobieniu zaprawy z wodą to wynosi do trzech godzin. Kolejne warstwy tynków mogą być nakładane po wstępnym związaniu (np. po min. 24h) RENOSYSTEM R21 na ciemno-wilgotną powierzchnię — w razie potrzeby powierzchnię tynku należy zwilżyć.

Warunki stosowania

Temperatura powietrza, podłoża jak i produktu powinna zawierać się w granicach +5 do +25 *C. Niższa lub wyższa temperatura od optymalnej wpływa negatywnie na właściwości produktu. Szczególnie należy chronić produkt przed przemrożeniem i bezpośrednim słońcem w pierwszych 3-5 dniach po nałożeniu. W trakcie aplikacji i obróbki należy stosować się do ogólnych zasad sztuki budowlanej i BHP. Do zaprawy nie wolno dodawać żadnych obcych domieszek, a do rozrabiania można użyć jedynie czystej wody. Narzędzia należy umyć wodą, natychmiast po użyciu.

Czas wysychania

Przy temperaturze +20”C i względnej wilgotności powietrza 65% czas sezonowania nałożonego tynku to 1 mm/1 dzień. W przypadku wysokiej wilgotności powietrza lub niskiej temperatury czas wysychania może ulec zmianie.

Składowanie

Należy chronić przed wilgocią i przechowywać w suchym miejscu na paletach w oryginalnych opakowaniach. Otwarte opakowania należy szczelnie zamknąć. Czas składowania: 12 miesięcy w zamkniętych, oryginalnych opakowaniach dodatkowo pod folią z tworzywa sztucznego, w temperaturze pow. +5″C.

Data produkcji znajduje się na opakowaniu fabrycznym.

Utylizacja

Tylko całkowicie opróżnione opakowania nadają się do ponownego przetworzenia. Resztki materiału, wysuszone, mogą być potraktowane jako odpady budowlane.

Wskazówki bezpieczeństwa

Produkt w warunkach mokrych i wilgotnych posiada odczyn alkaliczny. Stosować standardowe metody ochrony skóry, oczu i układu oddechowego. W razie kontaktu ze skórą dokładnie przemyć wodą. Przy kontakcie z oczami dodatkowo zgłosić się do lekarza.

Nadzór

Produkt jest kontrolowany przez laboratorium firmy oraz organy zewnętrzne zgodnie z obowiązującymi przepisami i systemem oceny jakościowej.

TABELA PARAMETRÓW

 

Ziarno:poniżej 2 mm
Grubość warstwy:Zgodnie z tabelą nr 2 w karcie ZASTOSOWANIA
Wytrzymałość na ściskanie:1,5 — 5 N/mm2 (klasa CS Il wg PN EN 998-1 cz.1)
Przyczepność:0,1 N/mm2
Współczynnik przepuszczalności pary wodnej μ:6,2
Przepuszczalność wody po 24h:<5mm*
Zużycie / wydajność:ok. 1 L na 1 m2 przy 1 cm grubości narzutu
Współczynnik przewodzenia ciepła λ:0,064 W/mK
Opakowanie:Worek 50 L

*zgodne z wymaganiami WTA

DALSZE INFORMACJE

Powyższe informacje są opisem produktu. Należy je traktować jako ogólne wskazówki w oparciu o nasze badania i doświadczenia praktyczne, które jednak nie uwzględniają wymogów konkretnego przypadku zastosowania. W związku z tym zalecamy przeprowadzenie prób. Parametry produktu mogą ulec drobnym wahaniom, nie wpływającym jednak na jego właściwości użytkowe i obróbkę. Z podanych informacji nie wynikają jakiekolwiek roszczenia odszkodowawcze.

Produkt zgodny z PN EN 998-1:2016, jako zaprawa tynkarska lekka (LW), renowacyjna (R), izolująca cieplnie (T1). Zgodny z wymaganiami WTA.