TERMOBETON TB2 - szczegółowe informacje

ZASTOSOWANIE

Lekki beton perlitowy TERMOBETON TB2 przeznaczony jest do wykonywania podkładu podłogowego z cechami izolacji termicznej i akustycznej przy czterokrotnym obniżeniu ciężaru w stosunku do zwykłego betonu. Podkład perlitobetonowy TERMOBETON TB2 wykonuje się na tradycyjnych stropach żelbetowych, prefabrykowanych, drewnianych oraz na stropach, które wymagają zastosowania lekkiego podkładu ze względu na ograniczoną nośność. Perlitobeton jest całkowicie niepalny i odporny na działanie ognia.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Powierzchnię stropu należy oczyścić z luźno związanych elementów i odkurzyć.

Na stropie drewnianym oraz przy podłodze na gruncie należy wykonać hydroizolację np. z folii budowlanej grubości 0,2mm. Należy zwrócić uwagę na stan betonu – szorstkie i nierówne podłoże może dyskwalifikować użycie folii.

Na stropie betonowym, gdy jest on gładki konieczne jest wykonanie warstwy sczepnej lub kontaktowej.

Kolejnym krokiem jest wykonanie dylatacji obwodowej w postaci mocowania do ścian i dookoła słupów pasów pianki poliuretanowej  – lub innej dedykowanej do tego typu zastosowań – równo lub nieco powyżej planowanego poziomu jastrychu w celu minimalizacji naprężeń oraz przenoszenia drgań na ścianę.

Zbrojenie – podkład podłogowy Termobeton TB2 zawiera w swoim składzie szereg dodatków zmniejszających skurcz cementu oraz zbrojenie rozproszone, nie jest wymagane stosowanie siatek zbrojących, jednak na wymagających stropach może zaistnieć potrzeba ich użycia.

SPOSÓB WYKŁADANIA JASTRYCHU PERLITOWEGO

Podkład podłogowy na bazie lekkiego perlitu ekspandowanego TERMOBETON TB2 miesza się z wodą w proporcji 12-15 litrów wody na 1 worek mieszanki (50 litrów). Należy przygotować pojemnik z odmierzoną objętością czystej, chłodnej wody i wsypać do niego całą zawartość worka, a następnie wymieszać za pomocą wolnoobrotowej mieszarki lub mieszadła. Czas mieszania powinien wynosić 3-5 minut. Po wymieszaniu gotowy do użycia perlitobeton powinien mieć konsystencję gęstoplastyczną – nie może być płynny! Przedozowanie wody w przygotowywanej mieszance może spowodować niekontrolowane pękanie gotowego perlitobetonu, znacząco osłabi jego wytrzymałość mechaniczną oraz spowodować podnoszenie się krawędzi wyłożonego podkładu.

Uwaga: Zawsze mieszać całą zawartość worka.

Ułożenie podkładu perlitowego powinno być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Po wyłożeniu świeżego podkładu nie wolno go zraszać wodą i zacierać na gładko! Powierzchnia perlitobetonu powinna zostać wyprowadzona do płaszczyzny przy pomocy łaty i ewentualnie zatarta po pewnym czasie. Minimalna grubość perlitobetonu wynosi 5 cm.

Należy pamiętać, aby wykonać nacięcia dylatacyjne na każdym przejściu oraz odcinać pola większe niż 5x5m. Zwykle nacięcia wykonuje się na głębokość 1/3-1/2 głębokości podkładu. Nacięcia pozwalają kontrolować naturalny skurcz i ewentualne pęknięcia podkładu.

Pielęgnacja perlitobetonu polega na przykryciu jego powierzchni folią przez okres dojrzewania tj. 3-4 dni. Folię można wyłożyć kolejnego dnia po wyłożeniu podkładu Termobeton TB2.