Renesans perlitu w ogrodnictwie

Zalety perlitu doceniło ogrodnictwo już w połowie ubiegłego wieku. Obecnie perlit przeżywa prawdziwy renesans, jako jednorodne podłoże inertne, dzięki rozwojowi technologii systemów hydroponicznych upraw roślin warzywnych i na kwiat cięty. Perlit jest minerałem kwarcowym pochodzenia wulkanicznego o dużym stopniu standardowości. Jest podłożem czystym biologicznie i nie aktywnym chemicznie z rzeźbioną nieregularną strukturą gąbki mineralnej.

 

 Charakteryzuje się swoistą sorbcyjnością i właściwościami buforowymi, co doskonale reguluje stosunki powietrzno-wodne. Porowata struktura umożliwia korzeniom włośnikowym pełną penetrację przestrzeni życiowej i dostępność tlenu z powietrza. Rośliny łatwo przyswajają jony mineralne rozpuszczone w wodzie nabłonkowej absorbowanej przez granule perlitu. Jest podłożem, które naturalnie wkomponowuje się w układ system korzeniowy - podłoże. 


Szereg korzystnych właściwości zadecydowało o przydatności perlitu od dawien dawna do ukorzeniania sadzonek np. goździków. Powszechnie wraz z torfem stanowi niezastąpiony komponent podłoży do wysiewu i ukorzeniania wszystkich roślin, w tym szkółkarskich. Niezbędny jest udział perlitu w ilości od 10 - 30% w oryginalnych substratach przeznaczonych do produkcji roślin doniczkowych.

Pionierskie uprawy pomidora na matach z perlitem zapoczątkowali Amerykanie, zaś Izraelczycy szeroko je upowszechnili. Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach udokumentował wysoką przydatność i efektywność uprawy pomidora w perlicie porównywalną w wełnie mineralnej. Przebojem na targach w Essen w 1997 roku stał się nowy system uprawy roślin na kwiat cięty w rynnach z polietylenu wypełnionych perlitem. Stwierdzono, że wielkość granul nie ma znaczenia dla róż, natomiast w uprawie gerbery lepsze wyniki uzyskano w perlicie o średnicy 3 - 6mm. Holendrzy uprawiają coraz częściej anturium w perlicie o największej granulacji w styropianowych rynnach pojedynczych lub podwójnych. Polscy ogrodnicy podjęli również z powodzeniem uprawy pomidora na matach z perlitem, róż w pojemnikach i anturium w systemie zagonowym.

 

 

Najstarsza produkcja gerbery w perlicie na powierzchni 0,7ha jest prowadzona rekordowo długo tj. 5 rok. Oszczędność kosztów wynikająca z rzadszej wymiany uprawy, pełen recykling perlitu z całą masą roślin, standardowa jakość kwiatów, oszczędność pożywki i łatwa wymiana nasadzeń to niezaprzeczalne atuty przemawiające za uprawą nie tylko gerbery w perlicie. Informacje i dystrybucja oraz kompleksowa instrukcja uprawy gerbery w perlicie dostępna przy jego zakupie w: Perlit Polska Sp. z o.o., 43-400 Cieszyn , Puńców 31. Nasza firma jest uznanym generalnym dostawcą perlitu różnych frakcji i przydatności dla renomowanych zakładów ogrodniczych.

 

 

 

PERLIT EP-AGRO i EP-180

jest niezastąpiony w produkcji ogrodniczej dzięki swoim podstawowym właściwościom:

 • granulacji 2,0 ÷ 6,0 mm
 • sterylności
 • nasiąkliwości ok. 40 ÷ 45%
 • bardzo niskiemu ciężarowi właściwemu, do 120kg/m3
 • ściśliwości przy 10 kPa poniżej 15%
 • wytrzymałości na ściskanie w granicach 0,4 MPa
 • zdolnościom buforującym.

 

znajduje szerokie zastosowanie:

 • w rozmnażaniu wegetatywnym roślin w samym perlicie
 • jako materiał inertny stanowi doskonałe środowisko również do rozmnażania generatywnego
 • jest niezastąpiony do multiplatów przy wysiewach jako materiał okrywowy
 • jako dodatek 10% - 30% do podłoży organicznych,
 • w produkcji ziem ogrodniczych i specjalistycznych podłoży pod określone rośliny
 • przy uprawie bezglebowej warzyw i kwiatów na matach z perlitu.

 

Na korzyść stosowania PERLITU przemawia również jego przystępna cena w ofercie naszej firmy.